Přihlašování

Uživatelské jméno:

Heslo:




Nová registrace

Zapomenuté jméno/heslo

  Menu
  Nové inzeráty
INZSYS_BLOK
  Pálenice dne:
Destilačné zariadenie - pálenica Piešťany
Destilačné zariadenie - pálenica Piešťany
  anketa
Pálili jste někdy slivovici i doma?

Ano, často (7137 hl.)
 
Ano, někdy (4925 hl.)
 
Ano, výjímečně (4601 hl.)
 
Ne, nikdy (5510 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 22173
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Počítadlo
TOPlist
  Kontakty
PaleniceNET
admin: marty
Kontakt
Nejednotný výklad DPH a SD? Vyjádření MFČR.

Zajímá Vás oficiální vyjádření České daňové správy Ministerstva financí ČR na otázky:
1. Jak se do základu pro výpočet DPH zahrnuje spotřební daň u pěstitelského pálení?
2. . Započítává se do obratu pro účely registrace za plátce DPH u pěstitelské pálenice i spotřební daň?

Pokud ano tak klikněte na Titulek článku a nebo na stránkách http://cds.mfcr.cz/, kliknout na "FAQ - NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY", poté kliknout na "Otázky a odpovědi k DPH" a zvolit "Pěstitelské pálení - DPH a SD".



1. Dotaz
Podle § 36 odst. 3 písm. b) zahrnuje základ daně i spotřební daň (pokud § 41 zákona o DPH nestanovuje jinak). Jak se do základu pro výpočet DPH zahrnuje spotřební daň u pěstitelského pálení, kdy z ovoce dodaného pěstitelem, které je stále majetkem pěstitele, je vypálen destilát, který je předán pěstiteli?
Odpověď
U pěstitelského pálení se z hlediska DPH postupuje tak, že vzhledem k tomu, že pěstitelské pálení je službou (nejedná se o dodání zboží), základem pro výpočet daně je částka sjednaná za poskytnutí služby a součástí základu daně za poskytnutou službu není tedy spotřební daň. Pálenice odvádí spotřební daň u produktů pěstitelského pálení podle zákona č. 353/2003 Sb., o spotřebních daních, ale nezahrnuje částku spotřební daně do základu pro DPH.

2. Dotaz
Provozujeme pěstitelskou pálenici, nejsme dosud plátcem DPH. Cena za vypálení se skládá ze 2/3 ze spotřební daně, kterou měsíčně odvádíme a z 1/3 z nákladů na pálení a zisku. Tržby pěstitelské pálenice za kalendářní rok činí cca 1 600 000,- Kč. Započítává se do obratu pro účely registrace za plátce DPH u pěstitelské pálenice i spotřební daň? Dostaneme se z tohoto důvodu plátcem DPH (překročením limitu ve výši 1 mil. Kč za kalendářní rok)?
Odpověď
Z hlediska určení výše obratu podle § 6 odst. 2 zákona o DPH se obratem u osob, které jsou povinny vést účetnictví nebo účetnictví vedou dobrovolně, rozumí výnosy za uskutečněná plnění s výjimkou plnění, která jsou osvobozena od daně bez nároku na odpočet daně (např. nájmy bytů a nebytových prostor apod.) a u ostatních osob se obratem rozumí příjmy za uskutečněná plnění s výjimkou plnění, která jsou osvobozena od daně bez nároku na odpočet daně. Další plnění, která se případně zahrnují do obratu, jsou uvedena v § 6 odst. 2 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH.
Spotřební daň, kterou je obec povinna u pěstitelského pálení odvést podle zákona o spotřebních daních, není výnosem, ani příjmem osoby, která službu pěstitelského pálení poskytuje (obec je pouze tou osobou, které zákon ukládá tuto spotřební daň odvést). Částka spotřební daně se tedy do obratu pro účely DPH nezahrnuje.

ZDROJ: http://cds.mfcr.cz (oficiální internetové stránky České daňové správy.)


| Autor: admin | Vydáno dne 20. 05. 2006 | 7941 přečtení |
| Počet komentářů: 32 | Přidat komentář |
| Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na nnými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.